Království islámu / Lands of Islam (2004)

Islám, islamisté, Mohamed, Korán, muslimství – všechny tyto termíny jsou dnes pokřiveně vykládány ruku v ruce se slovy strach, teror a válka. Při jejich vyslovování často zapomínáme, že se týkají více než osmi set milionů lidí, z nichž jen pouhé setiny promile mají něco společného s fundamentalismem a fanatismem, o jejichž následcích se můžeme denně dočítat v novinách. Jaká je vlastně civilizace, jež nenásledovala křesťanství, ani židovství, ale přiklonila se k nejmladšímu z velkých monoteistických náboženství? A jaký je vlastně její příspěvek lidstvu? Od Toleda po Lahore budeme objevovat země plné písma, astronomie, architektury, matematiky, chemie, umění i medicíny – o rozvoj toho všeho se zasloužila právě Arábie a svět islámu. České znění.http://www.filefactory.com/file/cbecbf3/n/Kralovstvi_islamu_-_by_eric_cartman.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page